безбар’єрність
Фізична безбар’єрність
Фізична безбар’єрність – це більше, ніж просто пандуси. Це, коли усі об’єкти фізичного оточення доступні для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак.
В повсякденному житті люди часто стикаються з фізичними бар’єрами та перешкодами. Літні люди та люди із захворюваннями опорнорухового апарату, які користуються ходунками чи тростинами, люди в період відновлення після травм та операцій також потребують безбар’єрного середовища. Наявність ліфтів, широкі дверні отвори, відсутність турнікетів-вертушок, зручно розташовані кнопки, поручні у вбиральнях, на сходах, ліфтах, дублювання ключових написів шрифтом Брайля, тактильні плитки, контрастні написи – це лише мала частина елементів безбар’єрного середовища. Фізична безбар’єрність передбачає створення середовища, де суспільний простір фізично доступний для кожного громадянина, включаючи людей з обмеженою мобільністю шляхом упровадження принципів універсального дизайну. Безбар’єрність – це норма, яка має бути закріплена на рівні кожної громади. Саме з цією метою була затверджена Нацстратегія безбар’єрності, ініціатором розробки якої виступила перша леді Олена Зеленська. А трохи згодом Уряд ухвалив відповідний План заходів на виконання Стратегії у найближчі роки. У документ увійшли і першочергові заходи з досягнення фізичної безбар’єрності, запропоновані Мінрегіоном. Тож першочергово у цій сфері заплановані наступні зміни:
– удосконалення державних будівельних норм, які стосуються інклюзивності будівель і споруд, закладів освіти та закладів дошкільної освіти, а також об’єктів благоустрою. Це потрібно для того, щоб кожен новий об’єкт соціальної інфраструктури був зведеним без бар’єрів;
– запровадження нових стандартів доступності об’єктів фізичного оточення, зокрема медзакладів, громадських будівель та об’єктів культурної спадщини;
– гармонізація стандартів доступності, ергономічності та зручності побудованого середовища та забезпечення їх відповідністі міжнародному досвіду досягнення безбар’єрності фізичного простору;
– забезпечення контролю за дотриманням вимог будівельних норм та посилення відповідальності за їх порушення;
– регулярне проведення моніторингу безбар’єрності соціально важливих об’єктів.
Більше про спілкування без бар’єрів та складові безбар’єрності можна дізнатися у «Довіднику безбар’єрності» за посиланням https://bf.in.ua/
Освітня безбар’єрність
Освітня безбар’єрність – це створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти, включаючи освіту протягом життя.
Освітня безбар’єрність – якісна освіта незалежно від віку, стану здоров’я та місця проживання, це – рівні можливості та вільний доступ до освіти, зокрема освіти протягом життя, а також здобуття іншої професії, підвищення кваліфікації та опанування додаткових компетентностей.
Реалізація освітньої безбар’єрності передбачає такі стратегічні цілі:
можливість дорослих, молоді та дітей використовувати всі види та форми освіти; задоволення особливих освітніх потреб всіх учасників освітнього процесу; створення інклюзивного освітнього середовища.
Освіта має бути якісною та доступною для кожного, тому формується інклюзивне освітнє середовище у закладах освіти, розробляються нові освітні програми, вчителі підвищують рівень педагогічної майстерності тощо.
Освітній серіал “Безбар’єрна грамотність”
В українському суспільстві існує комплекс обмежень для різних груп у можливостях безбар’єрного доступу до інфраструктури, транспорту, зайнятості, освіти, отримання публічної інформації, послуг із боку держави та бізнесу тощо.
Новий курс на Дія. Цифрова освіта ознайомить глядачів з основними принципами безбар’єрності на прикладі повсякденних життєвих ситуацій.
21 грудня 2021 року Міністерство цифрової трансформації презентувало новий освітній курс «Безбар’єрна грамотність».
Про що курс?
• що таке безбар’єрність
• що саме спричиняє бар’єри
• кого стосується безбар’єрність
• чому варто уникати стереотипів та упереджень
• чи готові українці долати бар’єри
• чому ми як суспільство потребуємо безбар’єрності
• чому безбар’єрність — це спільна справа
Безоплатно подивитися курс можна на порталі Дія. Цифрова освіта за посиланням – https://osvita.diia.gov.ua/courses/barrier-free-literacy .
Курс Міністерства цифрової трансформації України створено в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської в партнерстві з радницею-уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності, ГО «Безбар’єрність», представниками громадянського суспільства та експертами за підтримки проєкту ПРООН «Права людини для України», що фінансується Міністерством закордонних справ Данії.
Нормативна база, документи
Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю на період до 2020 року, затверджена розпорядженням КМУ від 28.12.2016 №1073-р
Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затверджена розпорядженням КМУ від 14.04.2021 № 366-р
Указ Президента 13.12.2016 № 553 «Про заходи, спрямовані на забезпечення додержання прав осіб з інвалідністю»
Укази Президента України від 03.12.2015 № 678 «Про активізацію роботи щодо забезпечення прав людей з інвалідністю»
Про затвердження Плану заходів на 2023 – 2024роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року у м. Києві
Новини
У Києві відкрили Центр ветеранського розвитку, який є частиною загальнонаціонального проєкту зі створення мережі центрів у закладах фахової передвищої освіти України. Про це повідомили в Департаменті освіти і науки КМДА.
Головна мета центру – підтримка ветеранів і ветеранок через надання можливостей для освіти, психологічної адаптації та професійного розвитку. У його межах члени сімей ветеранів і ветеранок можуть отримати освітні послуги, включаючи консультації щодо відкриття родинного бізнесу, отримання грантів тощо. Центр створено з використанням досвіду роботи Студентських Ветеранських Центрів коледжів Сполучених Штатів Америки.
«Це більше, ніж просто ще одна освітня ініціатива. Ми беремо на себе відповідальність підтримати наших Захисників і Захисниць у їхньому новому житті. Досвід американських колег, із якими ми познайомилися в серпні під час робочої поїздки, доводить, що саме такі центри стають важливими точками опори для ветеранів і ветеранок, допомагаючи їм знайти свій шлях у цивільному житті через освіту, психологічну підтримку та професійний розвиток. Наш центр – це про повернення віри у свої сили та побудову майбутнього в Україні», – зазначила директорка Київського фахового коледжу прикладних наук Ганна Щуцька.
Фахівці коледжу вже розробили програми короткострокових курсів Центру ветеранського розвитку. Серед них: графічний дизайн; вебдизайн; мікробізнес: власний бренд одягу; українська жестова мова; інтернет-комерція та інші актуальні напрями.
Проєкт реалізований завдяки підтримці благодійної організації «Благодійний Фонд «МХП-Громаді» та Всеукраїнської профспілки захисників України, спортсменів та працівників сфер.
Центр ветеранського розвитку стане платформою для навчання, особистісного росту та успішної інтеграції ветеранів і ветеранок у суспільство, допомагаючи їм будувати нове життя в мирному середовищі. Крім того, він створює рівні умови та вільний доступ до освіти ветеранам і ветеранкам, забезпечуючи освітню безбар’єрність.